Izrael a státy Arabského zálivu na cestě k otevřené normalizaci

Pozitivní pohyb ve vztazích arabského světa k Izraeli se neomezuje pouze na tamní křesťany. Stále více sunitských států, jež nemají s Izraelem oficiální diplomatické styky, ve skutečnosti s židovským státem už nějakou dobu tiše spolupracuje. V poslední době se tyto vztahy postupně stávají viditelnějšími, ať už formou oficiálních kroků, nebo novinových článků, které volají po uznání existence Izraele jako reality Blízkého východu.

Navzdory odporu Palestinců se Spojené arabské emiráty rozhodly umožnit Izraeli účast na výstavě Expo 2020, která se bude konat na podzim v Dubaji. Tato zpráva se rozšířila po arabském světě jako požár. Izrael bude na výstavě prezentovat své vynálezy v oblasti vodohospodářství, zdravotnické techniky, informatiky a vyspělých technologií a seznámí tak arabské návštěvníky s fenoménem izraelských inovací.

Palestinská autonomie vedená Fatahem stejně jako její rival v Gaze, Hamás, pečlivě sledují každý náznak otevřené normalizace mezi Izraelem a umírněnými arabskými státy a ihned jej odsuzují. Nyní jsou tedy na pranýři emiráty. Izrael naopak svou účast v Dubaji otevřeně a s hrdostí ohlašuje. Premiér Netanjahu ji veřejně komentoval slovy, že jde „o další doklad zlepšujícího se postavení Izraele ve světě i v regionu“. Hamás na to reagoval prohlášením, že účast Izraele v Dubaji představuje „nebezpečný vývoj“. Mluvčí Hamásu Sami Abu Zohari požadoval zákaz izraelské účasti, která podle něj „podporuje izraelské zločiny a porušuje nedávné rezoluce arabského summitu v Tunisku.“ Také Palestinská autonomie protestovala. Poradce pro mezinárodní otázky Nabil Šaath vidí v rozhodnutí SAE „výsměch palestinské pozici“. „Normalizace s Izraelem je pro každý arabský stát vážná chyba,“ dodal Šaath.

V posledních měsících, patrně v souvislosti s očekávaným zveřejněním Trumpovy „dohody století“, se dosud skrytá spolupráce mezi Izraelem a státy Arabského zálivu stále více dostává na světlo. Izrael se otevřeně účastní sportovních a kulturních aktivit ve Spojených arabských emirátech, Kataru, Ománu a Bahrajnu. V tomto kontextu je třeba zmínit také oficiální návštěvu Binjamina Netanjahua v Ománu v říjnu loňského roku.

Saúdská Arábie zatím žádnou izraelskou delegaci oficiálně nepřijala. Arabský svět je však přesvědčen, že za zavřenými dveřmi se mezi Izraelem a saúdským královským palácem rozvíjejí velice úzké diplomatické a bezpečnostní vztahy. Očekává se, že budou zveřejněny v okamžiku, kdy to pro Saúdskou Arábii bude únosné.

Postoj Spojených arabských emirátů

Nezdá se, že by si SAE příliš dělaly z palestinských protestů proti účasti Izraele na Expo 2020. Ministr zahraničí Anwas Karakash na jaře vyzýval k tomu, aby se „arabský svět vůči Izraeli otevřel“, a řekl, že „vztahy mezi arabskými státy a Izraelem musí doznat změny, aby došlo k pokroku v mírových jednáních mezi Izraelem a Palestinci“. Tato slova někteří arabští komentátoři vykládají jako souhlas s izraelským názorem, že normalizace mezi Izraelem a arabskými státy nemusí záviset na dosažení trvalé izraelsko-palestinské dohody, a že vztahy by se měly vyvíjet přirozeně, protože Izrael s žádnou arabskou zemí není v konfliktu, a navíc s Egyptem a Jordánskem již mírovou smlouvu uzavřel.

Emiráty každopádně ignorují rezoluce Arabské ligy i arabského summitu, které zakazují otevřenou normalizaci s Izraelem. Jiné státy Zálivu míří stejným směrem. Vědí, že tyto rezoluce jsou bezzubé a že jejich zájem na spolupráci s Izraelem a jeho spojencem Spojenými státy je pro ně daleko důležitější vzhledem k nebezpečí, které pro ně představuje jednak Írán, jednak Islámský stát.

Spory mezi emiráty a Palestinci a některými dalšími arabskými státy se projevily na mimořádném zasedání arabských ministrů zahraničí v Káhiře v dubnu tohoto roku. SAE tlačily na otevřenou normalizaci vztahů s Izraelem silněji než kterýkoli jiný arabský stát. Představitelé Palestinské samosprávy tvrdí, že emiráty k tomu dostaly zelenou od Saúdské Arábie, která usiluje o dobré vztahy s prezidentem Trumpem, a že jejich postup klade základy pro další fázi, kdy bude Izrael hrát roli silného spojence Arabů proti nebezpečí z Íránu.

Podle Palestinců to znamená změnu pravidel hry. Regionální situace se vyvinula ve prospěch Izraele a státy Zálivu nyní vnímají Palestince jako velkou překážku pro upevnění vztahů s Izraelem a Trumpovou vládou.

Izrael má správnou politiku

Normalizaci vztahů s arabským světem je třeba podporovat a to, co se děje v skrytu, by se mělo dostat na světlo. Íránské nebezpečí pomohlo arabským státům překonat bariéru strachu, kterou vystavěli Palestinci, a v normalizaci s Izraelem už nevidí velký problém.

Stojí za to připomenout důležitá slova ománského ministra zahraničí Yusufa bin Alawiho po Netanjahuově návštěvě Ománu: „Izrael je realita Blízkého východu a každý to ví. Také svět si je této skutečnosti vědom a možná nastal čas, abychom se podle toho zachovali.“

Arabští vládci uznávají sílu a mají zájem o podporu Izraele a Trumpovy vlády. Na jedné straně vidí, jak Izrael s plnou americkou podporou, a dokonce s určitou mírou koordinace s Ruskem, napadá íránské pozice v Sýrii, a na druhé straně pozorují jednak odmítavý postoj Mahmúda Abbáse vůči jakémukoli kompromisu s Izraelem a současně vývoj v Pásmu Gazy, jež Hamás a Islámský džihád postupně proměňují v íránskou baštu.

Podmínky pro otevřenou normalizaci mezi státy Arabského zálivu a Izraelem postupně dozrávají a Izrael by měl podporovat každou příležitost ke spolupráci. Je to důležitý proces, který pomůže Palestincům pochopit, že Izrael je realita a že si na přítomnost židovského státu na Blízkém východě zvykají už i ty arabské státy, které na rozdíl od Egypta a Jordánska dosud mírovou smlouvu s Izraelem nepodepsaly.

Yoni Ben Menachem je zkušeným komentátorem izraelského rozhlasu a televize pro otázky arabského světa a diplomatických vztahů. Pracoval jako generální ředitel Izraelské vysílací společnosti a je analytikem Jeruzalémského centra pro veřejné otázky.

Zdroj: www.jcpa.org; přel.: -mk-