Češi adoptují kibuc Be’eri

Aktualizace ke dni 25. 10. 2023

Vážení přátelé, k dnešnímu dni jsme odeslali na pomoc obětem masakru v kibucu Be’eri celkem 89 000 dolarů. Za mimořádnou štědrost všem dárcům ze srdce děkujeme.

Jak jsme už informovali, dohodli jsme se spolu s dalšími českými organizacemi přispívajícími na tento účel, že budeme pomoc koordinovat. Všechny příspěvky z České republiky budou směřovány k obnově zničeného kibucu Be’eri. Tato vesnice, kde nezůstal jediný dům bez obětí, se pro Izrael stává podobným symbolem, jakým jsou pro nás Lidice. Jednoho dne tam bude vlát i česká vlajka na znamení naší solidarity a pomoci. Naše iniciativa znamená, že kibuc Be’eri adoptujeme.

V první fázi jsme podle přání izraelských záchranářů společně vybírali na zakoupení vojenské ambulance, která by mohla vyjíždět i ve chvílích raketových útoků. Mnoho ambulancí bylo při současných bojích zničeno, ukradeno nebo vypleněno. Cena jedné takové ambulance je 178 tisíc dolarů. Dohodli jsme se, že ICEJ ČR přispěje polovinou potřebné částky, tedy 89 tisíc dolarů. Tohoto cíle jsme dnes dosáhli a peníze jsou již odeslány.

Od KKL v Izraeli máme zprávu, že česká ambulance je již na cestě od výrobce. Bude umístěna v blízkosti kibucu Be’eri a bude sloužit tamním obyvatelům. Bude na ní věnování informující o tom, že jde o dar z České republiky.

Cituji z dopisu Rimy Kušnir z KKL:

„Chci za Židovský národní fond vyjádřit srdečné díky vám všem za vaši podporu a solidaritu v těchto těžkých časech. Česká republika byla vždy pevným spojencem Izraele a jsme hluboce vděčni za vaši neochvějnou podporu.“

Potřeba pomoci je samozřejmě stále velká. Budeme dále informovat o tom, na jaké konkrétní účely budou použity další výtěžky této sbírky na krizový fond.

Dary můžete posílat na účet ICEJ č. 2001528834/2010, var. symbol 106, pokud budete chtít potvrzení o daru, napište prosím do zprávy pro příjemce svůj email,

nebo online zde: on.icej.org/Pomoc-Izraeli

Děkujeme!