Zveme vás k partnerství v potírání antisemitismu a zápase o pravdu


Česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) Vás zve do Prahy na veřejnou akci „Kulturou proti antisemitismu“, která se koná v neděli 16. dubna 2023. Stejně jako v minulém roce se opět sejdou v centru Prahy stovky lidí dobré vůle. Připojte se k nám.


Tento projekt pořádáme už 20 let proto, že se znepokojením sledujeme stále silnější vlnu nepřátelské propagandy namířené proti Židům. Od prvního ročníku v roce 2004 se situace ve světě výrazně zhoršila. Považujeme za alarmující, že Židé se dnes, po více než 75 letech od holocaustu, v řadě zemí Evropy již opět necítí bezpečně.
    
Účastníci Pochodu se shromáždí před 14. hodinou na rohu Staroměstského náměstí. Odtud projdou ulicemi Josefova a zastaví se na Palachově náměstí před Rudolfinem, kde proběhne krátké hudební vystoupení pod vedením kantora Michala Foršta. Pochod pak bude zakončen ve Valdštejnské zahradě, kde se účastníci připojí k navazujícímu shromáždění. Cílem je vytvořit pokojným a kulturním chováním kontrast k agresivním vystoupením rasistů a společně deklarovat, že antisemitismus do slušné společnosti nepatří.
    
Dramaturgie letošního dvacátého ročníku shromáždění ve Valdštejnské zahradě opět vychází z připomenutí tragické minulosti šoa. Tentokrát se tématu věnujeme z pohledu umělecké reflexe holocaustu, což je také téma studentského projektu, jehož se zúčastní na 180 žáků z České republiky Slovenska a Německa.
    
Hlavní postavou bude 93letá akademická malířka Helga Hošková-Weissová, která přežila hrůzy šoa a ve své tvorbě se tématu holocaustu výrazně věnovala. Vyslechneme si její příběh zaznamenaný na video a dále uslyšíme ukázky z básnické sbírky jejího tatínka v podání herce Jana Potměšila. Hudebně program doplní její syn Jiří a vnučka Dominika.
    
Pozvání přijala izraelská velvyslankyně Anna Azari, předseda Senátu Miloš Vystrčil, předseda vlády ČR Petr Fiala, moderátorka Veronika Sedláčková, či dlouholetý ředitel Židovského muzea Leo Pavlát.

Filosof Edmund Burke kdysi řekl, že k triumfu zla postačí, když slušní lidé nebudou dělat nic. Zveme Vás, abyste společně s námi dali najevo, že jsme se z minulosti poučili.