Aktuální informace

15:00 Živě z Pinkasovy synagogy

TV Noefb.me/vsichnijsmelidi

Přestože boj proti koronaviru v těchto dnech zaměstnává všechny kolem nás, nesmíme zapomínat ani na boj proti viru antisemitismu, který si vyžádal v dějinách miliony obětí. Proto česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) organizuje online kampaň pod názvem „Všichni jsme lidi“. Tento banální výrok nabývá na významu v okamžiku, kdy některé lidské komunitě je upíráno právo být člověkem, jak se to v dějinách mnohokrát dělo Židům. Takzvaný „nový“ antisemitismus si bere na mušku židovský stát Izrael, kterému zase upírá právo, aby se s ním zacházelo stejně jako s každým jiným.

Cílem naší kampaně je mobilizovat občanskou společnost a vyzvat k aktivnímu postoji proti antisemitismu. Navazujeme na tradici veřejných akcí, které pořádáme v Praze už od roku 2004. Zpravidla mají formu pochodu ulicemi Prahy a shromáždění v sídle Senátu ve Valdštejnské zahradě. Letos se akce z pochopitelných důvodů uskuteční v pozměněné podobě. Díky spolupráci s televizí Noe budeme v neděli 19. 4. od 15 hodin vysílat program živě na internetu.

Z Pinkasovy synagogy se přihlásí redaktorka Českého rozhlasu Veronika Sedláčková a ředitel Židovského muzea v Praze dr. Leo Pavlát. V programu zazní příspěvky izraelského velvyslance Daniela Merona, předsedy Senátu Miloše Vystrčila, předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška, zastupitele hl. m. Prahy Jana Wolfa, emeritního předsedy Ekumenické rady církví Daniela Fajfra a ředitele Židovského muzea v Praze Leo Pavláta. Promluví také herec Jan Potměšil a další známé osobností. V pořadu promítneme krátký životopisný dokument Čiara života o osudech Eriky Bezdíčkové, která přežila šoa.

Prosíme, šiřte tuto informaci mezi svými přáteli a pokud můžete, připojte se k živému vysílání na Facebooku v neděli 19. 4. od 15 hodin. Adresa je fb.me/vsichnijsmelidi

Děkuji za spolupráci. S přátelským pozdravem

Mojmír Kallus, ICEJ