Vážení přátelé,

V neděli 18. dubna 2021 odvysílala Televize Noe v přímém přenosu z Pinkasovy synagogy náš speciální pořad ke Dni památky obětí holocaustu (Jom Ha-Šoa) nazvaný „Všichni jsme lidi“. V důsledku platných opatření proti koronaviru se 18. ročník této tradiční akce nemohl uskutečnit v ulicích Prahy a ve Valdštejnské zahradě.

Virtuální podoba programu ovšem umožnila zařadit i unikátní záběry z Izraele, které by při fyzickém setkání nebylo možné zprostředkovat, a také rozhovory s významnými osobnostmi. Záznam tohoto pořadu můžete kdykoli zhlédnout na YouTube ICEJ Česká republika.

V programu hovoří ředitel Židovského muzea v Praze dr. Leo Pavlát o historii evropsky jedinečného památníku obětí šoa v Pinkasově synagoze, na jejíchž zdech jsou ručně napsána jména téměř 80 tisíc českých a moravských Židů, kteří se v letech druhé světové války stali obětmi nacistické genocidy a nemají svůj hrob. Na jeho vzniku se podíleli významní výtvarníci Václav Boštík a Jiří John.

Unikátní je rozhovor s jednou z posledních žijících pamětnic holocaustu Evelinou Merovou, která přežila jako jediná ze své rodiny a jejíž dětský obrázek malovaný v terezínském ghettu zachycující Sněhurku a sedm trpaslíků patří též do expozice v Pinkasově synagoze. Její živé vzpomínky doplňuje četba ukázky z její knihy „Opožděné vzpomínky“ v podání herce Jana Potměšila.

Příspěvky přímo z Izraele zachycují atmosféru Jom Ha-Šoa, kdy se za zvuku sirén doslova zastaví celá země, a dále pietní akt v památníku Jad Va-šem v Jeruzalémě. V kontrastu s tím pak zní píseň o životě, na jejíž nahrávce se podílely stovky přeživších se svými rodinami. Tento úchvatný klip dokumentuje obrovskou vůli k životu, která je pro Izrael tak typická.

Hudebně program doplnil písničkář Vladimír Merta s dcerou Sárou a kapela Mackie Messer Klezmer Band, moderovala novinářka Veronika Sedláčková. V rozhovorech s ředitelem Židovského muzea Leo Pavlátem, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a izraelským velvyslancem Danielem Meronem se hovoří o současném antisemitismu, o vztazích mezi Českou republikou a Státem Izrael a také o současných vztazích mezi židy a křesťany, které dr. Pavlát hodnotí jako „nejlepší v historii“.

Pořad „Kulturou proti antisemitismu“ najdete zde:

https://youtu.be/nPCnmaqVOI0

Přihlaste se k odběru kanálu ICEJ CZ na YouTube: https://www.youtube.com/user/icejczech

 

Sledujte nás na Facebooku: https://www.facebook.com/vsichnijsmelidi   

 

ICEJ