Vážení přátelé

Zveme Vás ke sledování speciálního pořadu ke Dni památky obětí holocaustu (Jom Ha-Šoa), který vysílá v přímém přenosu z Pinkasovy synagogy televize Noe tuto neděli 18. dubna 2021 od 15 hodin.

Program nazvaný „Kulturou proti antisemitismu“ připravila česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ). Díky spolupráci s Židovským muzeem v Praze bude vysílán z evropsky jedinečného památníku obětí šoa – Pinkasovy synagogy, na jejíchž zdech jsou ručně napsána jména téměř 80 tisíc českých a moravských Židů, kteří se v letech druhé světové války stali obětmi nacistické genocidy a nemají svůj hrob.

Ředitel Židovského muzea Leo Pavlát vás seznámí s historií tohoto památníku, na jehož vzniku se podíleli významní umělci. Jedna z mála žijících pamětnic holocaustu Evelína Merová, která přežila jako jediná ze své rodiny a jejíž dětský obrázek malovaný v terezínském ghettu zachycující Sněhurku a sedm trpaslíků patří též do expozice v Pinkasově synagoze, bude vyprávět část svého životního příběhu. Ukázky z její knihy „Opožděné vzpomínky“ pak čte herec Jan Potměšil.

Program nás několikrát přenese přímo do Izraele. Uvidíte, jak se na Jom Ha-Šoa za zvuku sirén doslova zastaví celá země. Budete sledovat pietní akt přímo v památníku Jad Va-šem v Jeruzalémě a budete svědky vzniku unikátní nahrávky písně o životě, na níž se podílely stovky Izraelců všech generací. Tento úchvatný klip dokumentuje obrovskou vůli k životu, která je pro Izrael tak typická.

Hudebně program doplní písničkář Vladimír Merta s dcerou Sárou a kapela Mackie Messer Klezmer Band. O současném antisemitismu promluví vedle Leo Pavláta také předseda Senátu Miloš Vystrčil a izraelský velvyslanec Daniel Meron, který rovněž hodnotí současné vztahy mezi Českou republikou a Státem Izrael.

Pořad „Kulturou proti antisemitismu“ sledujte v neděli 18. dubna 2021 od 15 hodin v přímém přenosu na TV Noe zde: https://www.tvnoe.cz/live

Aktuality najdete na Facebooku: https://www.facebook.com/vsichnijsmelidi   

 

I v době, kdy boj s virovou nákazou zaměstnává celou zemi, nesmíme zapomínat ani na boj proti viru antisemitismu, který si vyžádal v dějinách miliony obětí. Filosof Edmund Burke řekl, že k triumfu zla postačí, když slušní lidé nebudou dělat nic. Zveme Vás, abyste společně s námi dali najevo, že jsme se z minulosti poučili.

Mojmír Kallus