Když Bůh povolal Abrahama, přidělil mu mimořádně odvážný úkol: ovlivnit všechny čeledi (v některých překladech též: rodiny) země: každý kmen, etnickou skupinu, komunitu, rodinu na naší planetě. To zahrnuje úplně všechny! Je málo lidí, kteří by pro svůj život přijali tak velké poslání.
Největší vojenské vítězství izraelského letectva otevřelo cestu k rozpadu Sovětského svazu
V letošním roce se v Izraeli připomíná 34. výročí tzv. první libanonské války. V této souvislosti vyšel v listu Jerusalem Post článek popisující jednu výjimečnou operaci. Zmiňuje také zajímavou souvislost s Českou republikou.
Stovky občanů se shromáždily na Václavském náměstí v Praze, aby protestovaly proti tomu, že Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) rozhodlo, aby ve školním atlase byl v rozporu se skutečností za hlavní město Izraele místo Jeruzaléma označen Tel Aviv.
Izrael má v jednom ohledu ve světě výlučné postavení – mezinárodní společenství v čele s OSN a Evropskou unií mu už desítky let nařizuje, co má dělat a především nedělat. Nemá stavět bezpečnostní zeď mezi svým a palestinským územím, která chrání Izraelce před teroristickými útoky a snížila jejich výskyt o víc než 90 procent. Nemá bourat nezákonná obydlí Evropské unie pro Palestince na Západním břehu, přestože nemají stavební povolení, které vyžaduje výstavba ve všech ostatních zemích světa.
Podle zpráv z tisku se Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) podvolilo stížnosti instituce zastupující neexistující stát „Palestina“, která v Praze vznikla z vůle někdejších komunistických vládců a setrvačností zde sídlí dodnes. Jejím představitelům se nelíbilo, že ve školním atlase byl za hlavní město Izraele označen Jeruzalém, a požadují, aby jako hlavní město figuroval Tel Aviv.
Alan Baker: Výkonná rada organizace Spojených národů pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) přijala v dubnu na návrh Alžírska, Egypta, Libanonu, Maroka, Ománu a Súdánu rozhodnutí nazvané „okupovaná Palestina“.
Také letos se uskutečnil tradiční Pochod živých z Osvětimi do Birkenau, jehož se zúčastnilo na 10 tisíc mladých lidí z celého světa, 40 procent z nich nežidovského původu. Pochod byl založen v roce 1988 s cílem podpořit vzdělávání o holocaustu a dát studentům příležitost získat návštěvou autentických míst emocionální zkušenost, která má potenciál proměnit jejich uvažování. Zveřejňujeme reflexi jednoho z letošních účastníků, známého amerického právníka a spisovatele Alana Dershowitze.
Premiér Bohuslav Sobotka se společně s dalšími členy vlády zúčastnil v neděli 22. května 2016 v Jeruzalémě čtvrtých Mezivládních konzultací mezi Českou republikou a Státem Izrael. Předseda vlády se setkal ministerským předsedou Státu Izrael Benjaminem Netanjahuem, prezidentem Izraele Reuvenem Rivlinem a také předsedou Knesetu Juli-Joelem Edelsteinem.
Biblická proroctví se naplňují. Koncem 70. let se malá etnická skupina v severovýchodní Indii rozhodla hledat své kořeny a původ svých dávných tradic. Výsledkem byl objev jejich vazby na Izrael. V době perské vlády jejich předkové putovali po hedvábné stezce přes dnešní Afghánistán, Tibet a Čínu, až se nakonec usadili v Indii. Tato skupina se nazývá Bnei Menaše (synové Manassesovi) a dnes se považuje za část ztracených deseti izraelských kmenů, které byly vystěhovány ze severního Izraele Asyřany v 8. století př. n. l.
V dnešní době jsme svědky jednoho z největších zázraků v moderní historii. Po více než dvou tisíciletích se Židé vracejí do Izraele, a to každý rok ve stále se zvyšujících počtech. Nikdy předtím v lidských dějinách se nestalo, že by se národ rozptýlený po staletí do všech koutů světa vrátil do své starodávné domoviny a znovu v ní vybudoval nezávislý stát. Přesně to se dnes děje v Izraeli.