Vážení čtenáři,

nemohu se zbavit dojmu, že čas plyne v poslední době zrychleně, zvláště pokud jde o dění na Blízkém východě. Mimo jiné se v uplynulých týdnech jasně ukázalo, že Evropa nemůže toto dění považovat za natolik vzdálené, aby se jí netýkalo. Vraždy v Paříži a Kodani nám to všem spektakulárně připomněly, a proto se jim a souvisejícím otázkám v tomto čísle věnujeme.

Článek rozebírající situaci v muslimském Tunisku, analýza islamistických frakcí v Gaze i komentář k debatě o židovském charakteru Izraele jsou naše příspěvky k pochopení složitých a mnohdy paradoxních dějů v oblasti. V dubnu uplyne sto let od genocidy Arménů, která v mnohém předznamenala další genocidy 20. století. Věnujeme tomuto národu a jeho zemi v tomto čísle článek pana poslance Böhnische.

Stále více vystupuje do popředí diskuse o islámu. Čím méně je poučená, tím bývá vehementnější. Podle mého soudu prospěje, když se naučíme rozlišovat různé roviny: teologická diskuse o povaze náboženství, případně jeho srovnání s jinými, je něco jiného než analýza ideologicko-mocenských hnutí, která dle vlastních slov čerpají z islámu inspiraci a která mají jasné vojenské cíle. Pro nás je důležité, že sledují evidentně nepřátelské úmysly vůči západní civilizaci, a proto je zcela namístě mluvit o její obraně.

Stát musí naprosto nekompromisně vymáhat dodržování zákona. A nejde jen o teroristy. Není třeba možné, aby někdo bil doma ženu s odvoláním na své kulturní či náboženské zvyklosti. To by však nemělo znamenat, že řádný, zákonů dbalý občan by u nás nemohl žít jen proto, že vyznává muslimské náboženství.

Na rovině duchovní je pak úkol křesťanů zřejmý: milovat muslimy a ukázat jim našeho Boha jako milujícího a odpouštějícího Otce. Činy mluví hlasitěji než slova.

Doporučuji také zásadní duchovní článek Jürgena Bühlera charakterizující pozvolnou proměnu ve vztahu církve k Izraeli. Asistovat tomuto procesu je jedním ze základních úkolů ICEJ.

Důležité místo má v práci ICEJ i podpora vzdělávání. V tomto čísle přinášíme několik ukázek vzdělávacích projektů v Izraeli a naleznete také pozvánky na řadu nadcházejících zajímavých akcí. Přijďte v hojném počtu 19. dubna do Prahy a připojte se k těm, jimž současný rostoucí antisemitismus není lhostejný.

Mojmír Kallus