Hrozí nebezpečí, že na severních hranicích dojde k novým, nesmírně problematickým a možná zhoubným událostem. Dokládá to nebezpečné střetnutí mezi Izraelem a Íránem, které o druhém únorovém víkendu na Blízkém východě taktak že nevyvolalo novou válku.

Pozadí

To, že z mapy zmizel takzvaný Islámský stát, ještě zdaleka neznamená, že válka v Sýrii je u konce. Ruské bojové letouny bombardují pozice vzbouřenců v Idlibu a v Ghútě, což den co den znamená smrt desítek civilistů. Turecko a Írán se krvavou cestou snaží rozšířit svou moc. Počátkem února bombardovali Američané ve východosyrském městě Dajr az-Zaur ší´itské milice.

Izraelské letouny už celé roky létají v libanonském a syrském vzdušném prostoru. To je veřejným tajemstvím. Chtějí vědět, co se na severu děje. A zabránit, aby Hizballáh v Libanonu nedostal supermoderních raket ještě víc.

Od té doby, co se Rusko a Írán otevřeně postavily na stranu Bašára al-Asada, je jasné, že jeho režim občanskou válku přežije. Nyní už má damašský diktátor zase osmdesát procent území svého státu pod kontrolou, a jeho troufalost roste. Odstřel izraelských letadel byl zatím pouze hrozbou; jistou dobu už ale dochází k otevřené snaze převést takové hrozby ve skutek.

Íránci se v Sýrii v obrovské míře zakupují, nejen v případech, kdy se uprchlíci chtějí zbavit nemovitostí, nýbrž i při výstavbě zbrojního průmyslu. Írán usiluje proniknout s budováním vlastních vojenských základen a příslušné infrastruktury až do blízkosti izraelských hranic na Golanských výšinách.

Z pověření Íránu už během let vyrazilo Asadovu režimu na pomoc do Sýrie osmdesát tisíc bojovníků libanonské ší´itské milice Hizballáhu. V poslední době začal Írán na jihu Sýrie rozmisťovat dalších deset tisíc příslušníků ší´itské milice z Iráku, Pákistánu a Afghánistánu. Žádný z nich nedává najevo, že se po skoncování s Islámským státem vrátí domů.

Zdá se naopak, že se válka v Sýrii přesouvá do nové fáze. Tím se dostává Izrael stále více do ohniska a brzy by se z něj mohl vyklubat jeden z rozhodujících účastníků hry - navzdory všemu ujišťování izraelských politiků, že se do občanské války v sousední zemi nehodlají vměšovat.

10. únor 2018

Okolo čtvrté hodiny ranní se nedaleko pouštního města Palmýry rozhýbala jedna z jednotek íránských revolučních gard zvaných Al-Quds, což je arabské pojmenování Jeruzaléma. Vyslala směrem k jihu průzkumný bezpilotní letoun, který pronikl z Jordánska do izraelského vzdušného prostoru. V údolí Jordánu nedaleko města Bejt Še'an ho půldruhé minuty nato sestřelil izraelský vrtulník Apache.

Izrael poté na narušení svého vzdušného prostoru zareagoval leteckým útokem na nákladní auto, z nějž dron odstartoval; poprvé tak izraelský stát přímo napadl pozici Íránské islámské republiky na půdě Sýrie. Je možné, že již při tom došlo k usmrcení příslušníků íránské armády.

Syrská protivzdušná obrana reagovala na izraelský útok s nebývalou horlivostí a vyslala proti izraelským letounům salvu více než dvaceti raket země-vzduch. Jedna bojová stíhačka F-16I zůstala chybou posádky nechráněná a syrská protivzdušná obrana toho využila. V 5 hod. 59 min. se letoun zřítil tři sta kilometrů na jih od Palmýry u vchodu do kibucu Harduf v dolní Galileji. Oběma pilotům se podařilo zachránit se pomocí katapultovacího sedadla.

Na sestřelení bitevníku Izrael svému severovýchodnímu sousedu odpověděl „největším leteckým útokem od roku 1982“; tehdy naposled sestřelila nepřátelská protivzdušná obrana izraelský bojový letoun. Bombardování se zaměřuje na dvanáct cílů v Sýrii. Den nato, po zhodnocení prvních údajů, izraelské vojenské kruhy oznámily, že tímto úderem byla zničena polovina syrských prostředků protivzdušné obrany.

Triumf Syřanů …

Snímky hořících trosek izraelského tryskového letounu F-16I, který stál padesát miliónů amerických dolarů, je pro Damašek zřetelným propagačním vítězstvím. Na ulicích syrského hlavního města oslavovali příznivci vlády vítězství své armády a rozdávali sladkosti. Hizballáh opěvoval sestřelení bitevníku jako „počátek nové strategické fáze“. Škody způsobené ničivým izraelským bombardováním zřejmě nehrají z jejich pohledu žádnou roli.

… a reakce Íránu

Írán označil tvrzení Izraele, že dron narušil izraelský vzdušný prostor, jako „směšné“ a „vylhané“. Podle zpravodajského webu syrské armády „Al-Manar“ šlo o rutinní misi proti Islámskému státu.

Mimoto si íránská média při formulaci zpráv počínala nanejvýš opatrně, očividně ve snaze odvrátit pozornost od účasti Íránu na těchto událostech. Zdá se, že se íránský režim snaží vyhnout přímému střetu s Izraelem. Patří přece k „trojce“, kterou mimo něj tvoří Rusko a Turecko, a ta usiluje o vyřešení syrského konfliktu diplomatickou cestou.

Záhada motivace

Vůbec není jasné, proč by měl zrovna teď Írán vyslat bezpilotní letoun směrem k Izraeli a vyprovokovat tak ze strany Izraele reakci, k níž skutečně došlo. Bylo to snad vše nedopatřením? Došlo při navigaci nebo taktickém nasazení dronu k nějakému omylu? Odpovídá snad syrské vysvětlení pravdě a šlo skutečně o běžnou misi proti sunnitským fundamentalistům v trojúhelníku Sýrie-Jordánsko-Izrael, přičemž se letadlo bez pilotního řízení z jakýchsi technických příčin samo vydalo, kam nemělo?

Nebo si Íránci mysleli, že mohou nepozorovaně proniknout do izraelského vzdušného prostoru a zase odletět – aby se pak mohli vytahovat, jak jsou technicky zdatní?

Či snad byl automatický letoun návnadou, která měla izraelské vojenské letectvo vylákat ze zálohy a vyprovokovat právě k tomu, co se stalo? Aby změnila modus vivendi – prozatímní mezistátní dohodu o syrském vzdušném prostoru, ve kterém ovšem velení nepřísluší Íráncům ani Syřanům, nýbrž Rusům? A Rusko zatím akce Izraelců na syrském nebi nejen trpělo, nýbrž s nimi dokonce koordinovalo vlastní operace.

Situace, kdy „vyhráli všichni“

Je nápadné, jak rychle a intenzivně se po té krátké, prudké bouři opět rozhostil mír. Hlavně určitě proto, že otevřený střet s Izraelem se zrovna teď Íránu ani trochu nehodí. A všichni ostatní účastníci si to bouřlivé ráno druhého únorového šabatu mohou připsat jako úspěch. Syřané jásají nad sestřelením izraelského letadla. Izrael je spokojen s neutralizací půlky syrské protivzdušné obrany. A v Rusku se dmou pýchou, že jedna obstarožní sovětská raketa dokázala srazit z nebe jednu z nejmodernějších amerických bojových stíhaček.

© copyright Johannes Gerloff, Jeruzalém, Israel